Ćwiczenie przygotowała: Teresa Kruzel – terapeuta zajęciowy


Cele:

– umiejętność trzymania kredki,

– stała praca mięśni ręki,

– przygotowanie do pisania.

Materiały:

– kredki w różnych kolorach, mazaki,

– kartka białego papieru,

– kształty do obrysowania.

Ćwiczenie to zaliczane jest do edukacji językowej i powiązane z rysunkami złożonymi z figur geometrycznych. Pozwala ono robić postępy w rysowaniu i obrysowywaniu.

Ta bardzo lubiana przez dzieci zabawa wymaga pewnej zręczności. Nie należy jej wprowadzać zbyt wcześnie – dopiero , gdy rączka dziecka osiągnie dostateczną sprawność.

Prezentacja

1. Materiały, zdjęcie nr 1.

2. Zaczynając od lewej krawędzi kartki , narysuj pionową linię z góry na dół, sięgającą od górnej do dolnej krawędzi. Następną linię zacznij na prawo od poprzedniej, przy górnej krawędzi kartki. Zakreskuj w ten sposób całą kartkę, zdjęcie nr 2.

3. Zacznij jak na poprzednim etapie , ale po dojechaniu do dolnej krawędzi zakręć i poprowadź linię z powrotem do góry. Nie odrywaj przy tym kredki od papieru. W ten sposób wypełnij całą kartkę, zdjęcie nr 3.

4. Zacznij w lewy górnym rogu kartki. Stawiaj krótkie pionowe kreski obok siebie tak, aby utworzyły poziomy rząd. Niżej zrób jeszcze kilka takich rzędów, zdjęcie nr 4.

Takie rysowanie wymaga szczególnych umiejętności, gdyż angażuje stawy kciuka i palca wskazującego.

5. Połóż na kartce przedmioty o różnych kształtach i obrysuj je w miarę dokładnie, potem możesz je pokolorować według własnego pomysłu.

Możesz je poukładać, tworząc różne wzory, zdjęcie nr 5, 6, 7, 8.

Twórczej zabawy 🙂

Zuzia ma już bardzo wyćwiczoną rękę! Brawo Zuziu 🙂

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 2 a
Zdjęcie 3
Zdjęcie 3 a
Zdjęcie 4
Zdjęcie 4 a
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 6 a
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
„Nadzwyczajnie rysowane”