Ćwiczenie przygotowała: Paulina Kornecka – fizjoterapeuta


Obszar rehabilitacji:

– motoryka duża

Cel ćwiczeń:

– usprawnienie koordynacji ruchowej, równowagi,

– zwiększanie celowości ruchów,

– planowanie motoryczne,

– utrzymanie i wzmocnienie siły mięśni.

Wykonanie:

Ćwiczenie pierwsze – wrzucanie ringo na kijek. Zorganizuj z dzieckiem zawody, za każdy celny rzut osoba ćwicząca zdobywa 1 punkt. Kto zdobędzie więcej punktów ten wygrywa. Ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojącej. Dla utrudnienia zadania dziecko może stanąć na niestabilnym podłożu. Stopniowo zwiększaj odległość pomiędzy kijkiem, a miejscem rzutu. (Zdjęcie 1,2,3,4).

Ćwiczenie drugie – rzuty. Wykonujemy w pozycji stojącej ustawieni naprzeciwko siebie. Wykorzystajmy niestabilne podłoże. Rzucamy raz prawą, raz lewą ręką. Każdy musi wykonać 10 rzutów.

Ćwiczenie trzecie – turlanie ringo. Kładziemy się na podłodze w leżeniu przodem (na brzuchu) twarzami zwróconymi do siebie. W niewielkiej odległości. Jedna osoba trzyma ringo i turla do drugiej osoby. Wykonujemy 10 razy. (Zdjęcie 5,6)

Ćwiczenie czwarte – utrzymaj ringo jak najdłużej. Zostajemy w pozycji jak w ćwiczeniu trzecim. Dwie osoby w tym samym czasie trzymają ringo. Na hasło ,,start” unoszą wyprostowane ręce w przód trzymając ringo, głowa jest przedłużeniem tułowia, twarz zwrócona w kierunku maty. Osoba, która najdłużej utrzyma tą pozycje zdobywa jeden punkt. (Zdjęcie 7,8)

Ćwiczenie piąte – ,,kwadraty”. Wyznaczamy dwa kwadraty w niedużej odległości od siebie około 3m. W jednym kwadracie staje rodzic, w drugim dziecko. W ćwiczeniu może brać udział więcej osób. Każda drużyna dostaje równą ilość ringo. Zdanie polega na obronie swoje pola przed przeciwną drużyną. Celem jest wrzucenie ringo na pole przeciwnika, gdy ringo upadnie na ziemię lub ćwiczący dotknie ringo, które wypadnie poza pole- drużyna zdobywa punkt. Zwycięzcą zawodów jest drużyna, która pierwsza zdobędzie 10 punktów. (Zdjęcie 9,10,11,12)

Wykorzystane przybory: ringo, kijek gimnastyczny, poduszka sensoryczna, mata, pachołki.

Jeśli nie posiadasz w domu w/w przyborów możesz zastąpić je innymi lub zrobić je samemu. Przykład- domowe ringo możesz wykonać z grubszego sznurka połączonego taśmą izolacyjną.

POWODZENIA!

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12

„Ćwiczenia z kółeczkiem ringo”