Ćwiczenie przygotowała: Izabela Leszczuk – logopeda, pedagog

Ćwiczenia uwagi słuchowej dla dzieci trzy, cztero i pięcioletnich

Dzisiejsza propozycja to ćwiczenia słuchowe, które stanowią integralną część w rozwoju każdego dziecka. Przyjmuje się, iż prawidłowo rozwijające się trzyletnie dziecko bez trudu powinno wysłuchać, powtórzyć oraz zapamiętać sekwencję słuchową trzech wyrazów. Umiejętność uwagi i koncentracji na dźwiękach mowy wymaga sporej pracy. Dlatego zaprezentuję Wam jak można ćwiczyć uwagę słuchową w domu.

Przygotujcie dwie czyste kartki. Na jednej z nich narysujcie 2 kwadraty, a na drugiej 3. W te miejsca będziecie układać obrazki, które mogą być dobrane tematycznie. Do zadania, wykorzystać też można np. różne figurki i nie tylko. W pierwszej kolejności ćwiczenia sekwencji słuchowych nazywamy wybrane: przedmioty, zwierzęta, owoce, zabawki. Następnie prosimy dziecko o podawanie poszczególnych elementów. Początkowo, niech ich będzie mało- zaczynamy od 4, stopniowo zwiększając ilość przedmiotów w polu widzenia. Następnie, rodzic powoli wypowiada sekwencję, np. ułóż: ,,auto- piłkę – klocki’’. Zadaniem dziecka jest zapamiętanie przedmiotów i kolejności, w jakiej zostały wypowiedziane, a następnie ułożenie ich w puste okienka. Pamiętajmy, że jeżeli zauważamy, iż nasze dziecko ma trudność w zapamiętaniu 3 obrazków, to po prostu zaczynamy od sekwencji 2-elementowych. Jeżeli bez kłopotu ułoży 2, 3 sekwencje, to przechodzimy nawet do 4.

Zaczynamy układać zgodnie z kierunkiem czytania: od strony lewej, do prawej. Innym wariantem ćwiczenia uwagi słuchowej jest odwrócenie roli. Teraz to nasza pociecha wypowiada sekwencje wyrazów, rodzic układa, zaś dziecko koryguje nasz błąd.

Obrazki można dobierać tematycznie, np. zabawki.

Przykład sekwencji dwóch wyrazów. Rodzic podaje dziecku instrukcję: ułóż w okienka: ,,lalę- misia’’.

Przykład sekwencji trzech wyrazów. Rodzic podaje dziecku instrukcję: ułóż w okienka: ,,auto- piłkę- klocki’’.

Zwierzęta.

Przykład sekwencji dwóch wyrazów. Rodzic podaje dziecku instrukcję: ułóż w okienka: ,,psa- kota’’.

Przykład sekwencji trzech wyrazów. Rodzic podaje dziecku instrukcję: ułóż w okienka: ,,krowę- kota- psa’’.

Jedzenie.

Życzę Wam wspaniałej zabawy!

„Ćwiczenia uwagi słuchowej”